Sıhhat Bakanı Koca’dan Gaziantep’te içme suyu açıklaması

Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapılan tahliller sonucunda Gaziantep’te Nurdağı ve İslahiye haricinde kent merkezinde şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli şiddetli zelzeleler sonrası ağır hasar alan İslahiye ve Nurdağı ilçelerine Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca ziyarette bulundu. Bölgede yürütülen son çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Koca, İslahiye Devlet Hastanesi’nde Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ve Davut Gül’ün iştirakiyle değerlendirmelerde bulundu.

“Uygunsuz görülen sonuçlarda gerekli tedbirler alınıyor” Bakan Koca, zelzelenin birinci gününden itibaren GASKİ ve bakanlık yetkililerinin su klorlama çalışmaları ve bakiye klor ölçümünü yaptığını söyledi. Uygunsuz görülen ölçümler sonucunda yetkililerin süratli bir biçimde gerekli tedbirler aldığını vurguladı.

“Su örnekleri mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan da tahlil edilmektedir” Bakan Koca açıklamasında sayılar üzerinden değerlendirmede bulunarak, “Ölçümler için alınan 998 su örneğinden 938’inde klor oranı kâfi, 60’inde yetersiz bulundu. Su örnekleri mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan da tahlil edilmektedir. Bugüne kadar 736 su örneği alınmış, bu su örneklerinden 512’si sıhhat açısından uygun, 103’ü ise sıhhat açısından uygunsuz bulunmuştur. Sıhhat açısından uygunsuz olduğu bilimsel olarak tespit edilen 103 su örneğinin 99’unda mikrobiyolojik, 29’unda kimyasal uygunsuzluk olduğu görülmüştür. Gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu bilgiler ışığında, ısrarla vurgulamak isterim: Gaziantep’te, Nurdağı ve İslahiye haricinde kent merkezindeki şebeke suyu içme suyu olarak kullanılabilir. Gaziantep’te Nurdağı ve İslahiye’de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır” biçiminde konuştu.

“Açıklanan tüm önlemlere muntazam bir halde uyulmalıdır” Açıklamasının devamında yetkili merci olarak yaptıkları açıklamalara dikkat çekerek tüm sıhhat tesislerinde takip için kullanılan İZCİ Sistemi’ne değinerek şu ana kadar, halk sıhhatini tehdit edecek bir durum bugün prestijiyle saptanmadığını aktararak, “Halk sıhhati, belirttiğim üzere, her birimize sorumluluk yükleyen bir mevzudur. Sarsıntıdan etkilenmiş öbür kentlerimiz üzere, Gaziantep ve Osmaniye’de de açıklanan tüm önlemlere muntazam bir halde uyulmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: Cemre

Sıhhat Bakanı Koca’dan Gaziantep’te içme suyu açıklaması Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum