Latmos’ta yeni kaya fotoğrafları bulundu

Kıymetli kaya fotoğrafları ile tarih öncesi devirlere mesken sahipliği yaptığı bilinen Latmos’ta yapılan araştırmalar çerçevesinde bir kaya sığınağında tarih öncesi periyoda ilişkin olduğu düşünülen yeni kaya fotoğrafları bulundu.

Doğal hoşlukları ve tarih yapısıyla dikkat çeken yerlerden olan Latmos bölgesi de tarihin gizemini keşfetmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin rotasına giriyor. Bölgenin korunması ve tarihi kıymetinin ortaya çıkarılması ismine yürütülen araştırmalar da aralıksız devam ederken, Latmos’un sahip olduğu değerli kaya fotoğrafları de tarih öncesi periyotlara ışık tutuyor.

Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından yapılan araştırmalarda bir kaya sığınağında tarih öncesi periyoda ilişkin olduğunu düşünülen yeni bir fotoğraf daha bulundu.

Yeni keşifin akabinde Aydın Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Şurası Müdürlüğü’ne müracaat ettiklerini tabir eden EKODOSD Lideri Bahattin Şoför; “Bu hususta çalışma yapan uzmanların da görüşlerini aldık. Birebir bölgede farklı tıpta haçlardan oluşan biçimler ve kaya mezarlarının da olduğunu gördük. Bahis hakkında inceleme yapmaları için Aydın Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Heyeti Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Yeni bulunan fotoğrafların ve başka kültür varlıklarının geniş bir coğrafyaya dağılan Latmos bölgesinin kültürel açıdan ne kadar değerli bir yer olduğunu göstermektedir. Burada bulunan her kültür varlığının tarihi bir bedeli olup, tahminen de birgün bulunacak yeni bir buluntunun tarihi değiştirebilecek özelliğinin de olabileceği düşünülmelidir. Dağın engebeli ve geçit vermeyen sıkıntı arazi kurallarında kaya fotoğraflarının ve öteki kültür varlıklarının tespit edilmesi tahminen de yıllarca sürecek araştırmalara bağlıdır” dedi.

Latmos’un bütüncül olarak korunması gerektiğini kelamlarına ekleyen Şoför, “Latmos bölgesinin, klasik ömürlerini sürdüren insanlarıyla, bu insanların geçim kaynakları olan büyük ve küçükbaş hayvancılığın, arıcılığın, küner ve zeytinciliğin sürdürülebilir bir biçimde devam etmesi için bütüncül olarak korunması gerekmektedir. Şayet korunabilirse ileride çok değerli bir ekoturizm destinasyonu olacak Latmos bölgesi ülkemizin tanıtımına da büyük katkısı olacaktır” formunda konuştu.

Kaynak: Cemre

Latmos’ta yeni kaya fotoğrafları bulundu Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum