Sezar Şifreleme Nedir?

Sezar Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır? 
Önemli bilgilerin düşman tarafından ele geçirilme ihtimaline karşı ilk kez Jul Caesar tarafından kullanılan şifreleme yöntemine zamanla Sezar şifreleme denmiştir. Harf değiştirme- yer değiştirme şeklinde kullanılan bu yöntem sayesinde bilgiler şifreli olduğundan dolayı ele geçirlen önemli bilgilerin güvenliği sağlanmaktaydı. Dönemin etkili güvenlik yöntemlerinden olan Sezar şifreleme, günümüzde nadirende olsa kullanılmaya devam etmektedir. Teknoliji ile birlikte çağımızda pek çok şifreleme yöntemleri kolaylıkla çözümlendiğinden dolayı bu yöntem popülaritesini kaybetmiştir.

Sezar Şifreleme Nasıl Yapılır? 
En basit şifreleme yöntemi olarak ka bul edilen Sezar şifreleme algoritması oldukça basittir. İletilecek mesaj için öncelikle bir anahtar numara belirlenir ve iletilmek istenen mesajın her harfi anahtar numaraya göre ilerletilerek mesaj şifreli şekilde yazılır. Şifreli şekilde oluşturulan mesajın okunabilmesi için anahtar numara kadar her harf geriye doğru yazılır. Örneğin mesajın anahtar numarası 5 ise her harfi 5 geriye götürmeniz gerekir. Böylece mesaj okunabilir.

Sezar şifreleme kullanarak ‘elma’ kelimesini 5 anahtar sayısını kullanarak yazmaya çalıştığımız zaman; “ipre” kelimesi meydana gelecektir. Farklı şekilde yazılan bu mesajın şifresini kırmak için yapılması gereken her harfi 5 harf geriye götürmektir. Böylece Sezar şifreleme ile yazılan bütün mesajlar okunabilecektir.

Sezar Şifreleme Çözümü 
Sezar şifreleme yönteminin en basit şifreleme tekniği olduğundan bahsetmiştik. Sezar şifreleme yöntemi kullanılarak yazılan bir mesajın çözümlenmesi için 1/25 ihtimal vardır. Temel Latin alfabesindeki harf sayısı kadar deneme yapılarak ilgili mesaj okunur hale getirilir. 

Kaynak: Cemre

Sezar Şifreleme Nedir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum