Uşak Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu BİGG-USTECH projesinde imzalar atıldı

Uşak Üniversitesi yürütücülüğünde Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Kütahya Sıhhat Bilimleri iştirakinde kabul alan BİGG-USTECH projesi ile 2023-2025 yılları ortasında TÜBİTAK BİGG uygulayıcı kuruluşu olarak yer alacak konsorsiyum proje mukavelesi imza merasimi Uşak Üniversitesinde gerçekleşti.

Girişimcilik eko-sistemine büyük katkı sağlayacak protokolde imzalar atıldı İmzalanan protokolün bölge üniversiteleri ortasındaki iş birliği ve beraberliği geliştireceğine inandığını belirten Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UTTO) ile proje ortakları Afyon Sıhhat Bilimleri Üniversitesi TTO ve Kütahya Sıhhat Bilimleri TTO işbirliği ile önerilen BİGG-USTECH projesiyle, Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya bölgesi başta olmak üzere ulusal kapsamda teşebbüsçü adaylarına fikir basamağından ticarileşme etabına kadar takviye verecek, teknoloji ve bilgi transferini sağlayacak, girişimcilik ekosistemini canlandıracak bir uygulayıcı kuruluş oluşturmayı hedeflemekteyiz. BİGG-USTECH projesi kapsamında, teşebbüsçü adaylarının iş fikirlerini; eğitimler, mentorluk dayanakları, B2B görüşmeler ile iş planına dönüştürme süreçlerinde takviye verilecektir. Girişimcilere projelerini geliştirme ve fikirden esere giden süreçlerinde her etapta dayanak olarak bölgedeki inovatif ve teşebbüsçü ekosistem canlandırılacaktır. Proje sonrasında da, TÜBİTAK 1512 kapsamında kabul alan iş planlarına hibe programlarından yararlanma, fikri mülkiyet ve şirketleşme üzere bahislerde danışmanlık verilmeye devam edilecektir. Protokolün bölgemize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum.”

Proje ortakları Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan ve Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, bu tip iş birliklerinin hem bölge hem de ülke için kıymetli olduğunu söylerken tüm kurumlara güzel olmasını diledi.

Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörü Öğr. Gör. Dr. Atike İnce Yardımcı ise iştirakçilere proje hakkında detaylı bilgi verdi.

İmza merasimi sonrasında Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan, Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ve beraberindeki heyet, Uşak Üniversitesi “US-TECH Nitelikli İstihdam Merkezi” ve Deri, Dokumacılık, Seramik (DTS ) Tasarım merkezini ziyaret ederek, yapılan son çalışmalar ve projelerle ilgili bilgi aldı.

BİGG USTECH Projesinin genel emelleri şunlardır: -Bölge başta olmak üzere ulusal ölçekte teşebbüsçü adaylarının iş fikirlerinin ekonomik bedele dönüşmesi, -İş fikirlerinin ticarileşmesi sürecinde muhtaçlık duyulan iş planı ve teknik takviyenin verilmesi, -Üniversiteler ile kurulan iştirak aracılığı ile hem kurumlar ortası hem de bölgesel bazda Üniversite sanayi işbirliğinin sağlanması, -Bölgedeki girişimcilerin ulusal proje dayanak sistemlerinden faydalanmasının sağlanmasıdır. BİGG-USTECH ile: -Ülkemizin gereksinim duyduğu girişimcilik faaliyetlerinin yönetileceği girişimcilik ekosisteminin oluşturulması, -Girişimci adaylarına iş fikirlerini geliştirip ticarileştirmeye yönelik, mentor takviyeleri ve atölye imkânlarının sunulması, -Yenilik ve teknoloji odaklı iş fikirlerinin şirketleşerek, bölgedeki istihdama katkı sunulması -İş fikirlerinin/planlarının değerlendirmesinde teknik uzman takviyesinin verilmesi, -Finansman kaynaklarına erişim dayanağı veren uygulayıcı kuruluş düzeneğinin oluşturulması hedeflenmektedir. Projenin Gaye Kitlesi: BİGG-USTECH projesinin temel gaye kitlesini başta Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya bölge üniversiteleri (Uşak Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi) olmak üzere, açık ve örgün eğitim veren tüm üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri oluşturmaktadır. Teknoloji ve yenilik odaklı, TÜBİTAK 1512’nin tematik alanlarıyla uyumlu iş fikirlerine sahip start-up ve spin-off’lara dönüşebilecek tüm teşebbüsçü adayları proje kapsamında değerlendirilecektir.

Kaynak: Cemre

Uşak Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu BİGG-USTECH projesinde imzalar atıldı Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum