Enigma Nedir? Enigma Şifresi ve Özellikleri Nelerdir?

Arthur Scherbius isimli Alman bir mühendis tarafından üretilen Enigma nedir? Enigma şifresi ve özellikleri nelerdir? Bu soruların hespine detaylı cevaplar yazımızda verilmiştir. 

İçindekiler

  •  
  • Enigma Makinesi 
  • Enigma Ne İşe Yarar? 
  • Enigma Şifresi  
  • Enigma Özellikleri Nelerdir? 

  Enigma Makinesi 

Enigma makinesi ilk olarak Arthur Scherbius adında bir Alman mühendis tarafından üretilmiş olan elektro-mekanik yapılı şifreleme üzerine kurulu bir haberleşme makinesidir. Enigma makinesinin kullanımı 1. Dünya Savaşı sonrasında ticari amaç olarak gerçekleşmekteydi. Fakat 2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber Almanya tarafından askeri ve devlet hizmetnde kullanılmıştır. Şifreleme özelliği sayesinde Alman ordusuna pek çok fayda sağlamıştır. 

Enigma makinesi zaman içinde geliştirilmiş ve Nazi Almanya’sı tarafından çok daha gelişmiş Enigma modellerinin kullanıldığı bilinmektedir. Karmaşık şifreleme sistemleri sayesinde askeri bilgilerin bu makine kullanılarak gönderilmesi tercih edilmekteydi. Stratejik planların cepheler arasındaki iletimi güvenli bir şekilde gerçekleşirken farklı ülkeler bu karmaşık şifrelerin çözümlenmesi için uzmanlar yetiştirmeye çalışıyordu. Tarihte büyük bir rol üstlenen Enigma makinesi günümüzde kullanılan pek çok teknolojik cihazın ortaya çıkmasında da etkili olmuştur. 

 

Enigma Ne İşe Yarar? 

Genel olarak Enigmanın ne işe yaradığından üst başlıkta bahsettik. Fakat bu karmaşık şifreler yolluyan cihazın ne işe yaradığını biraz daha açmakta fayda var. Enigma; bazı elektronik mekanik bileşenlerden meydana gelmiştir ve makinedeki parçalar çeşitli elektirksel döngü formunda hareket etmektedir. Girilen harf ile çıkan harfin farklı olması da Enigma makinesinin sahip olduğu bu elektirksel döngüyle ilgilidir. Dolayısıyla da Enigma makinesi gizli mesajların iletilmesinde oldukça faydalı bir araçtır. Özellikle 2. Dünya Savaşında Nazi Almanya’sı için hayati önem taşımıştır. Enigma makinesi birden fazla mekanizma rotasına dahil olduğundan ötürü şifreleme devamlı olarak değğişmektedir. Bundan dolayı da yapılacak kombinasyonların tespit edilerek şifrelerin çözümlenmesi imkansız hale gelmektedir.

Enigma Şifresi  

Enigma şifresi, elektronik mekanik bileşenlerden meydana gelen elektriksel döngülerle oluşmaktadır. Döenmin en akıl almaz icatlarından olma Enigma’nın şifresi çözülme aşamasında. 1932 yılının son çeyreğinde Polonya Şifreleme Bürosu’nda çalışan Marian Rejewski adındaki bir uzaman, Alman Ordusu hakkında bütün bilgilere sahip olma amacıyla Enigma Makinesinin şifresini çözmek için çalışmalar yapmıştır. Uzun süren bu çalışmalar sonucunda permütasyonlar kullanılmış ve asgari mesajlaşmaların çözmü başarıyla gerçekleşmektedir. Fakat yine de şifreleme yönteminin tam olarak bilinmemesinden dolayı gerçek girilen ilk harflere ulaşım sağlanmamıştır. Bundan dolayı da asıl mesajlar görülmemiştir. Polonya dışında Fransa’nında bu konuda çeşitli çalışmalar yapmış olduğu bilinmektedir. 

Fransızların desteklediği Polonyalılar sayesinde şifre oluşturma süreci öğrenilmiş ve Almanların şifreleri de tek tek kırılmaya başlanmıştır. Fakat bu süreç uzun çalışmalar ve büyük maliyetler gerektirdiği için bu süreç uzun sürmemiştir. Ancak bu sefer de devreye giren İngilizler büyük başarılar elde etmişler ve Alman Ordusu ile ilgili çeşitli mesajların çözümlenmesi sağlamışlardır. Bunun sonucunda da İngilizler bu konuda bir çalışma başlatarak bilgilerin açıklığa çıkması için uğraşmışlardır. Alan Turing isimli bir matematikçi başarılı çalışmaları sayesinde Enigma sistemini tamamen çözmüş ve Alman Ordusunun yapacağı hamlelere önceden vakıf olmuştur. Böylece 2. Dünya Savaşı’nın gidişatı tamamen değişmiştir. 

Enigma Özellikleri Nelerdir? 

Enigma makinesinin en beligin özelliği karmaşık bir şifreleme yapısına sahip olmasıdır. Bunun dışında şifreleme yöntemlerinin devamlı değişmesi de Enigma’yı benzersiz kılmaktadır. Değişen kombinasyonlar sayesinde mesajların çözümlenmesi imkansız hale gelmektedir. Özellikle savaş döneminde oldukça faydalı olan bu özellik Alman komutanların rahat bir şekilde iletişime geçmesini sağlamıştır. Enigma cihazının sahip olduğu rotorların her biri 10 cm çapında olup disk olarak ifade edilmiştir. Engma cihazında bu rotorlar yanyana bulunmaktadır ve pimlerin üzerinde elektrik akımını iletmektedir. 

Enigma makinesinin sahip olduğu bu şifreleme yöntemleri üzerinde Amerikan şifre çözümleyiciler çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sayesinde sayesinde günümüzde sıklıkla kullandığımız bilgisayar cihazı ortaya çıkmıştır.Enigma üzerinden gönderilen şifreli mesajların çözümlenmesi için olasılık hesaplayıcısı cihazı kullanımı mümkün olmuştur. Enigmanın sahip olduğu şifreleme sistemleri, algoritma yapısı gibi özellikler matematik ve fizik alanındaki çalışmaları ileriye götürmüştür. Enigma makinesine yakın bir üne sahip olan bir başka şifreleme Jul Sezar tarafından kullanılan Sezar Şifrelemesi’dir. 

Kaynak: Cemre

Enigma Nedir? Enigma Şifresi ve Özellikleri Nelerdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum